PDKS sistemleri ile ilgili en çok merak edilen 5 soru

Cumartesi, 06 Kasım 2021 09:33

PDKS Sistemleri bir firma bünyesinde çalışan personellerin iş performanslarını takip etmek amacıyla oluşturulmuştur. Gerek Türkiye'de gerek dünya çapında birçok işletme tarafından kullanılmaktadır.

Personellerin işe giriş çıkış saatleri, mesaileri, izinleri ve işe devamlılıkları gibi süreçler PDKS sistemi ile kontrol edilmektedir. Bu noktada, PDKS sistemi ile personellerin maaşları kolayca hesaplanabilmektedir. Öte yandan personellere yönelik puantajlamalar da kolaylıkla takip edilebilmektedir. PDKS sisteminin sunduğu diğer birçok başlık ise yazının ilerleyen bölümlerinde yine yer almaktadır.

PDKS sistemleri nedir, ne işe yarar?

Amacınıza ve hedefinize uygun olarak kullandığınızda birçok avantaja ev sahipliği yapacak olan Personel Devam Kontrol Sisteminin avantajları, kolay anlaşılır olması açısından aşağıdaki gibidir:

  • Amaç ve hedef doğrultusunda en uygun PDKS sisteminin tercih edilmesi, en başta iş yükünü azaltacaktır.
  • Manuel düzen üzerine kurulu olan sistemlerin dijital olarak elde edilmesi ilgili süreçleri pratikleştirir. Böylece zaman kavramıyla ilgili görülen problemlerin önüne de geçilecektir.
  • Personellerin takibinden sorumlu olan kişinin yapmış olduğu ya da yapacağı hatalar ortadan kalkacaktır. PDKS yazılım aracılığıyla hataların sıfıra indirgenmesi daha doğru nitelikte verilere ulaşmaya imkân sağlayacaktır.
  • Personel giriş çıkış takip süreci elektronik ortamda anlık olarak kaydedilerek gerçekleştirilecektir. Buna göre verilerin raporlaştırılması bağlamında da zaman kazandıracaktır. Ayrıca son derece gerçekçi verilerin elde edilmesine imkân sağlayacaktır. Diğer taraftan oluşacak suiistimallerin önüne geçilmesi noktasında da yararlı olacaktır. Bu bağlamda güvenlik açığı gibi hususlar söz konusu dahi olmayacaktır. Güvenlikle ilgili üst düzey bir pratiğe erişmek mümkün olabilecektir.
  • Personel kontrol sistemleri maddi anlamda da fayda sağlayacaktır. Nitekim süreçle ilgili kullanmak zorunda olunan rutin masrafların son bulması mümkün olabilecektir.

PDKS raporu nedir?

Kurumların en büyük beklentisi personellerin mesai saatlerinde işlerinin başında olması ve işin devamlılığının yerine getirilmesidir. Bu noktada küçükten büyüğe çoğu işletmeci personel devam kontrol sistemlerini kullanmayı tercih etmektedirler. Bu sayede oluşturdukları puantaj cetveli sayesinde gerekli takibi kolaylıkla sağlamaktadırlar.

Puantaj ve bordro nedir?

Bir kurumdaki personellerin saat ya da gün bazında çalışma sürelerinin kayıt altında tutulması işlemidir.

Bu bağlamda puantaj, farklı sektörlerde farklı şekillerde kullanılmaktadır. Puantaj, temel olarak mesainin saat üzerinden hesaplanmasıdır. Maaş hesaplamasında ve ödemelerin yapılmasında önemli bir yere sahiptir. Puantaj, bazı durumlarda PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi) ile takip edilmektedir.

Bir başka deyişle puantaj personelin işe giriş ve işten çıkış saatlerini belirleyebilmeye yarayan kayıtlardır. Bu kayıtlar sayesinde personelin tüm giriş ve çıkış zamanları kendi imzası ile kayıt altına alınır. Bu kayıtlar personelin maaş hesabında etkin rol oynadığından oldukça önemli kayıtlardır. Bu yüzden, puantaj takibi eksiksiz ve hatasız şekilde yapılmalıdır.

PDKS sistemleri nasıl kullanılır?

Personel Devam Kontrol Sistemi’nin çalışma pratiğini anlamaya geçmeden önce, hangi PDKS sisteminin amaçlarınıza uygun olup olmadığını anlamak önemlidir. Örneğin, iş yerine giriş ve çıkışların kontrol edilmesi isteniyorsa elektronik giriş kartı tercih etmelisiniz. Öte yandan yüz tanıma cihazı veya parmak izi tanıma cihazı gibi çeşitli formlarda bulunan araçları da değerlendirebilirsiniz.

Bir başka açıdan bakıldığında, yine iş yerinde çalışan personellerin çalışma pratiklerini anlaşılır kılmak üzere yazılım tabanlı PDKS sistemleri ön plana çıkmaktadır. Bu süreçte, bir veya birden fazla PDKS sistemi tercih edilebilir. Ancak amaç ve hedefler doğrultusunda doğru PDKS sisteminin de tercih edilmesi önem arz etmektedir. Aksine ihtiyaç gereksinimlerinizi karşılamayan bir sistem ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

PDKS sisteminin nasıl çalıştığını anlamak üzere bir örnek ile ilerlemek faydalı olacaktır. Bu bağlamda bir firmanın, personellerinin giriş ve çıkış saatlerini belirlemek üzere bir yüz tanıma tabanlı PDKS sistemi satın aldığını düşünelim. Öncelikle tercih edilen PDKS sisteminin kurulumunu tamamlamalıyız. Bunu takiben firma bünyesinde çalışan tüm personellerin kişisel bilgilerini PDKS sistemi üzerine tanımlamalıyız. Bu sayede, PDKS sistemi artık firma bünyesinde görevli olan her bir personeli ayrı olarak kimliklendirme yapacaktır. Ayriyeten personellerin firmaya giriş ve çıkış saatlerini veri tabanına kayıt edecektir. Böylece PDKS sistemi aracılığıyla personellerin giriş ve çıkış saatlerinin kontrolü kolaylıkla sağlanacaktır. Ayrıca ilgili verilerin günlük, haftalık veya aylık olarak belli zaman aralıkları ile izlenme fırsatı olacaktır?

Web ve Mobil PDKS nedir?

Web PDKS diğer personel devam kontrol sistemlerinden ayrı bir yerde konumlanmaktadır. Bu noktada internet erişimi önemlidir. İnternetin olmadığı yerlerde Web PDKS sisteminden bahsetmek olanaksızdır. Bu anlamda Web PDKS sisteminin barındırdığı en önemli özelliğin internet olduğunu söylemek son derece doğru olacaktır. Nitekim bu sistemde tüm kayıtların alınması için internet olmazsa olmaz araç görevi görmektedir. Puantaj cetveli, raporlama gibi tüm süreç internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır.

Web PDKS bir kurumdaki personellerin işe giriş çıkış saatlerini, mesailerini ve izinlerini kendi ara yüzünde sağlıklı bir şekilde tutar. Böylece diğer PDKS sistemlerinde olduğu gibi ay sonunda puantaj ve buna bağlı maaş hesaplamaları kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca ihtiyaç halinde geçmişe yönelik verilere de hemen ulaşılabilmektedir.

Mobil PDKS nedir?

Mobil Personel Devam Kontrol Sistemi, Mobil PDKS sistemi olarak da bilinmektedir. Adından anlaşılacağı üzere tüm personel devam kontrollerinin akıllı telefonlar üzerinden takip ve kontrol edilmesine imkân tanıyan bir mobil uygulamadır.

Bir mobil PDKS sahibi olmak, hiçbir kurulum ihtiyacı gerektirmez. Son derece pratik bir kullanım alanına sahiptir. PDKS sistemi, cihaz yatırımına gerek duymamaktadır. İlgili ayarlamaların yapılması halinde dakikalar içinde kullanılmaya hazır bir sistemi barındırmaktadır.

Sistemin çalışma pratiğine bakacak olursak mobil PDKS ile istenilen her bir konum için ayrı olarak kare-kod (QR Code) üretmektedir. Bu kodların ise personeller tarafından okutulması ile giriş ve çıkış takibi/kontrolü yapılmaktadır. Mobil PDKS yönetim paneli üzerinden istenilen verilerin raporu alınmaktadır. Aynı zamanda programlar arası aktarımların yapılması anında gerçekleştirilebilmektedir.

PDKS sistemleri fiyatı nedir?

Personel Devam Kontrol Sistemleri üzerinden bir fiyat değerlendirmesi yapmak zordur. Bu süreçte PDKS sistemlerinin çeşitlilik göstermesi, fiyatlandırma noktasında farklılık yaratmaktadır. Öncelikle ihtiyacınız doğrultusunda bir PDKS sistemi satın alma tespitini yapmak gerekmektedir. Bu konuda alanla ilgili uzman kişilerden danışmanlık hizmeti almak faydalı olacaktır. Sizler de iş güvenliğinizi artırmak, kurumunuzdaki personellerin işe olan devamlılığını kontrol etmek için PDKS araştırmasına girebilirsiniz.

Son olarak Personel Devam Kontrol Sisteminin iş verimliliği, zaman tasarrufu ve ekonomik tasarrufu noktasında son derece yararlı bir sistem olduğunu tekrardan hatırlatmak isteriz. Bu süreçte iş amacınıza, hedefinize ve ihtiyaç gereksinimlerinize uygun PDKS sistem tespiti için bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. PDKS sistemleri ve fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz

Daha fazla blog yazıları için tıklayın

Hemen kayıt olun ve ücretsiz deneyin!

Patron PDKS'ye kayıt olmak ve denemek ücretsizdir. Hemen birkaç adımlık kayıt formunu doldurun ve onay beklemeden anında kullanmaya başlayın.

Kredi kartı, ön ödeme veya taahhüt gerekmez.